Vă rugăm direcționați clubului nostru 2% din impozitul pe venitul anului 2021.
Pentru formular dati clic aici
De ce sã jucați șah în turnee oficiale?
- pentru cã puteți juca șah cu adversari puternici, cu piese standard FIDE și ceasuri electronice
- pentru cã atmosfera de concurs este de necomparat
- pentru cã veți putea cunoaște alți jucãtori de șah de peste tot
- pentru cã aveți șansa sã câștigaþi premii, sã obþineți categorii sportive, coeficienți CIV sau ELO
Condiþia: sã fiți legitimați
Cum vã legitimați?
Luați legãtura cu CM Sebastian Volcinsche
Președintele Colegiul Central de Arbitri al F.R. Șah
Arbitru INTERNAÞIONAL în Lotul Național al României
Președintele Asociației Judeþene de Șah Neamț
Președintele Clubului de Șah "Bicazul" Bicaz
Președintele secției de Șah "Cimentul" Bicaz
Organizăm cursuri de inișiere în ȘAH la
Direcția Pentru Sport și Tineret Neamț
Bicaz Chei
Online
Instructor FIDE
CM Sebastian Volcinsche
Gala Sportului Nemțean 2016
Cupa Moş Craăciun
CS Bicazul Bicaz, a organizat în perioada 19-21.12.2016
Cupa Moş Craăciun

Fete U8
Locul 1 Oniga Ioana - CS Bicazul Bicaz
Locul 2 Boeriu Diana - CS Bicazul Bicaz

Fete U12
Locul 1 Boeriu Sandra - CS Bicazul Bicaz

Băieţi U10
Locul 1 Cardaş Robert - CS Bicazul Bicaz

Băieţi U12
Locul 1 Turnea David Cătălin - CS Bicazul Bicaz
Locul 2 Blaga Marius - Bicaz Chei
Locul 3 Oniga Teodor Petrişor - Bicaz Chei
Cupa 1 Decembrie la Șah
Asociația ”De Bacău” AFJ, a organizat duminică 27 noiembrie 2016
Cupa 1 Decembrie la Sah
Cupa 1 Decembrie la Șah
CS Balta Albastră Bacău, a organizat sâmbătă 26 noiembrie,
ora 9,00 la Bacău
Cupa 1 Decembrie la Sah
Zilele Orașului Bicaz 2016

Primaria Orasului Bicaz, a organizat sâmbata 29 oct,
ora 9,30 la ANL Centru un concurs de șah cu ocazia
Zilelor Orasului Bicaz

Clasament Seniori
Locul 1. Volcinsche Sebastian
Locul 2. Madin Ovidiu
Locul 3. Pâslariu Ionel

Juniori
legitimați
Locul 1. Boeriu Sandra
Locul 2. Turnea Catalin
Locul 3. Boeriu DianaJuniori

Nelegitimați
Locul 1. Costin Stefan
Locul 2. Sachelaru Alexandru
Locul 3. Gogoana David
Memorialul Mihai Molodoi Ed a VII-a

În perioada 15 - 16 octombrie 2016,
AJ Sah Neamt în parteneriat cu Primaria Municipiului Piatra Neamt si DJST Neamt, a organizat
Memorialul Mihai Molodoi

Clasament general
Locul 1 Danilov Vladimir - CS Politehnica Iași
Locul 2 Marțian Dragoș Daniel - CS Șah Club Galați
Locul 3 Chifor Ovidiu Emanuel - CS Politehnica Iași
Locul 4 Ifrim Silviu - ACS Regional de Șah Nord Est Bacau
Locul 5 Sava Bogdan - CSM Pașcani

ELO < 1900
Locul 1 - Pădurariu Mihai Edward - CS Șah Club Galați
Locul 2 - Albu George - CS Politehnica Iași
Locul 3 - Pâslariu Ionel - CS Cimentul Bicaz

S 60
Locul 1 Vornicu Neculai - CS Cimentul Bicaz
Locul 2 Crețu Ioan - CS Cimentul Bicaz

U13
Locul 1 Tablan Matei Christian - CS Pionul Piatra Neamț
Locul 2 Plugaru Rareș - ACS Smart Galați
Locul 3 Dănila Ianis Andrei - ACS Philidor Iași

U11
Locul 1 Prisacaru Stefan Emilian - CS Magnificii Vaslui
Locul 2 Ienasoaie Rafael - ACS Regional de Sah Nord Est Bacau
Locul 3 Ienasoaie Gabriel - ACS Regional de Sah Nord Est Bacau

U 9
Locul 1 Sabarez Iulian - CS Politehnica Iași
Locul 2 Apostol Maria - CS Micul Sahist Iași
Locul 3 Carare George Andrei - CS Sergentul Vaslui
Campionatul National pe echipe Divizia A
F. R. Șah în colaborare cu A.J. Șah Constanța, a organizat în perioada 30 sept - 09 oct, la Mamaia
Divizia A
Cupa Pașcaniului la Șah
În perioada 8 - 10 iulie Biblioteca Municipală Pașcani, în parteneriat cu Primăria Pașcani și Clubul de Șah Bicazul, a organizat
Cupa Pașcaniului la Șah
Primăria Municipiului Piatra Neamț, în parteneriat cu Asociația Județeană de Șah Neamț și Consiliul Județean Neamț, a organizat în perioada 16 - 19 iunie 2016
Turneul Internațional de Șah
Cupa Orasului Piatra Neamt Ed a VI-a
Cupa Copiilor la Șah Ed a VII-a

Parohia Bicaz II Dodeni, în parteneriat cu Clubul de Șah Bicazul, a organiza în ziua de 11 iunie concursul de șah Cupa Copiilor Ed a VII-a

Clasament legitimați:
U9
Locul 1 Boeriu Diana
Locul 2 Oniga Ioana

U13
Locul 1 Ungureanu Victor
Locul 2 Bunghez Matei
Locul 3 Dandu Iulian
Mențiuni: Vișan David, Bîrjovanu Dan și Andronache Bogdan

Fete
Boeriu Sandra

Clasament nelegitimați:
U9
Locul 1 Robert Constantin
Locul 2 Rusu George Adelln
Locul 3 Crețu David
Locul 4 Agache Denis

U13
Locul 1 Ghimpu Mihai Ștefan
Locul 2 Cozan Francisc Matia
Locul 3 Iacob Catalin
Locul 4 Gogoană David

U16
Locul 1 Stefanoaia Adrian

Fete
Locul 1 Stafie Andreea Ioana
Locul 2 Mutu Alexandra
Locul 3 Pruteanu Iulia
Locul 4 Agache Miruna

Cel mai tânar jucator - Sachilaru Stefan
Cea mai tânară jucătoare - Pâslariu Maria
Mentiune - Pantîr Denis
Campionatul European Feminin Individual de Şah
FA Alin Câmpeanu, FA Eudolf Dombi, IA Sebastian Volcinsche, IA Dinu Ioan Nicula, IA Ashot Vardapetyan, IA Claudiu Iordache, IA Vasile Sănduleac
Campionatul Național pentru Juniori 2016


Cupa Oraşului Bicaz Ed a VII-a
Clubul de Şah Bicazul în parteneriat cu
primăria oraşului Bicaz şi ACS Pro Logos
a organizat în perioada 24 - 27 martie 2016 competiţia de Şah Cupa Orașului Bicaz

Primele 10 partide din fiecare runda le gasiti mai jos:
Turneu de Șah dr. Lupușoru
19 - 20 martie 2016
Campionatul Județean Șah pentru juniori,
jucători legitimați și nelegitimați
Asociația Județeană de Șah Neamț,
a organizat la Palatul Copiilor din Piatra Neamț în ziua de
13 februarie 2016
Campionatul Județean Șah pentru juniori,
jucători legitimați și nelegitimați

Campionii județeni pentru anul 2016 sunt:
Legitimați
Băieti
U 9 Nță Andrei Ioan de la CSM Pașcani urmat de Pîdurariu Dimitrie de la CS Șah Club Galați și Andrei Alexandru de la CSM Pașcani.
U11 Bunghez Matei de la CS Cimentul Bicaz, urmat de Ienașoaie Rafael și Ienașoaie Gabriel de la ACS Regional de Șah Bacău
U13 Andronache Bogdan de la CS Cimentul Bicaz, urmat de Pădurariu Mihai Edward de la CS Sah Club Galați și Pîrlea Noris de la CSM Pașcani.
U15 Vârga Emilian de la CS Cimentul Bicaz
Fete
U 9 Mareș Sophia de la CS Bicazul Bicaz urmată de Oniga Ioana tot de la CS Bicazul Bicaz.
U15 Griza Ioana de la CS Cimentul Bicaz
Nelegitimați
Băieti
U 9 Apalaghiei Ștefan de la Palatul Copiilor din Piatra Neamț, urmat de Iancu Eliazar și Petranici Rareș de la CSM Pașcani
U11 Apalaghiei Ion de la Palatul Copiilor din Piatra Neamț, urmat Călugaru Robert din Bacău și Ghimpu Mihai din Roman
U14 Boean Marius din Războieni, urmat de Iancu David și Iancu Beniamin din Pașcani
Fete
U 9 Nicuță Oana din Roman, urmată de Balan Bianca și Alexa Enya din Pașcani.
U11 Tărăntuș Ana de la Palatul Copiilor din Piatra Neamț urmată de Barticel Denisa din Roman și Ploșniță Diana de la Palatul Copiilor din Piatra Neamț.
U14 Brînzei Elena din Razboieni
Cupa Mica Unire la Șah
ACS "Pionul Piatra Neamț"',
a organizat la Direcția Taberelor din Piatra Neamț în
perioada 21 - 24 ianuarie 2016
Cupa Mica Unire la Șah

Clasamentul general:
1. Budur Costel - CS Cimentul Bicaz
2. Scripcaru George Daniel - CS Politehnica Iași
3. Necula Iulian - CSU Craiova

Juniori
U10
1. Tablan Andrei Damian - CS Pionul P. Neamț
2. Males Nicholas - CS Sfinxul Iași
3. Barila Ștefana - CS Romtelecom Suceava
U12
1. Tablan Matei Christian - CS Pionul P. Neamț
2. Bistriceanu Traian - CS Pionul P. Neamț
3. Lupașcu Simon Dimitrie - CS Cimentul Bicaz
U14
1. Vârga Emilian - CS Cimentul Bicaz
2. Bîrjovanu Dan Gabriel - CS Bicazul Bicaz
3. Andronache Bogdan - CS Cimentul Bicaz

Cea mai bună fată din turneu - Griza Ioana - CS Cimentul Bicaz
P A R T E N E R I
Primaria Piatra Neamt
Consiliul Judetean Neamt
Primaria Bicaz
Sah Biicaz
Federatia Romana de Sah
Federatia Internationala de Sah
heidelbergcement
viziteazapiatraneamt