Vă rugăm direcționați clubului nostru 2% din impozitul pe venitul anului 2021.
Pentru formular dati clic aici
De ce sã jucați șah în turnee oficiale?
- pentru cã puteți juca șah cu adversari puternici, cu piese standard FIDE și ceasuri electronice
- pentru cã atmosfera de concurs este de necomparat
- pentru cã veți putea cunoaște alți jucãtori de șah de peste tot
- pentru cã aveți șansa sã câștigaþi premii, sã obþineți categorii sportive, coeficienți CIV sau ELO
Condiþia: sã fiți legitimați
Cum vã legitimați?
Luați legãtura cu CM Sebastian Volcinsche
Președintele Colegiul Central de Arbitri al F.R. Șah
Arbitru INTERNAÞIONAL în Lotul Național al României
Președintele Asociației Judeþene de Șah Neamț
Președintele Clubului de Șah "Bicazul" Bicaz
Președintele secției de Șah "Cimentul" Bicaz
Organizăm cursuri de inișiere în ȘAH la
Direcția Pentru Sport și Tineret Neamț
Bicaz Chei
Online
Instructor FIDE
CM Sebastian Volcinsche
Cupa de Iarnă
În perioada 12-13 decembrie 2015 CS Pionul P. Neamț a organizat concursul de șah Cupa de Iarnă.

Sportivii legitimați la cluburile din Bicaz, au avut un comportament bun.

Clasament general:
Locul 1 Budur Costel - CS Cimentul Bicaz
Locul 2 Tablan Matei - CS Pionul P. Neamț
Locul 3 Necula Iulian - CSU Craiova

Veterani
Locul 1 Crețu Ioan - CS Cimentul Bicaz
Locul 2 Lupu Neculai - CS Bicazul Bicaz
Locul 3 Cordunianu Vasile - CS Pionul P. Neamț

U10
Locul 1 Tablan Andrei - CS Pionul P. Neamț
Locul 2 Bunghez Matei - CS Cimentul Bicaz
Locul 3 Ungureanu Victor - CS Cimentul Bicaz

U12
Locul 1 Bistriceanu Traian - CS Pionul P. Neamț
Locul 2 Andronache Bogdan - CS Cimentul Bicaz
Locul 3 Bîrjovanu Dan - CS Bicazul Bicaz

U14
Locul 1 Vârga Emilian - CS Cimentul Bicaz
Cupa 1 Decembrie la Șah
Asociația ”De Bacău” AFJ, a organizat duminică 27 noiembrie 2016
Cupa 1 Decembrie la Sah
Cupa Moş Nicolae la Şah

Asociaţia Judeţană de Şah Neamţ, în parteneriat cu Primăria Municipiului Piatra Neamţ ,
a organizat la Palatul Copiilor din Piatra Neamţ în ziua de
5 decembrie 2015
Cupa Moş Nicolae la Şah
pentru copii

Jucători legitimați:

U8,
Locul 1 Nță Andrei,
Locul 2 Jilavu Albert
Locul 3 Andrei Alexandru,
toți de la CSM Pașcani

U12
1 Tablan Matei
2. Bistriceanu Traian
3. Tablan Andrei
toți de la CS Pionul Piatra Neamț

U15
1. Pintilie Dimitrie
2. Vârga Emilian
3. Constandache Alexandra
toți de CS Cimentul Bicaz

Primele locuri la fete
1. Boeriu Diana
2. Boeriu Sandra
Ambele de la CS Bicazul Bicaz

Jucători nelegitimați

U8
1. Apalaghiei Ștefan - Palatul Copiilor P. Neamț
2. Macovei Daniel - Palatul Copiilor P. Neamț
3. Corduneanu Matei - Palatul Copiilor P. Neamț

U10
1. Ienășoaie Rafael - Bacău
2. Apalaghiei Ioan - Palatul Copiilor P. Neamț
3. Călugaru Alexandru - Bacău

U12
1. Cojocaru Vlad - Pașcani
2. Dandu Alexandru - B. Chei
3. Turnea Cătălin - B. Chei

Fete
1. Ploșniță Diana - Palatul Copiilor P. Neamț
2. Moraru Bianca - Palatul Copiilor P. Neamț
3. Maxim Alexia - Palatul Copiilor P. Neam
Zilelelor Oraşului Bicaz

Primăria Oraşului Bicaz,
a organizat în ziua de 31 octombrie 2015,
un concurs de şah cu ocazia Zilelelor Oraşului BicazLa categoria celor legitimaţi rezultatele sunt:

U14
Locul 1 Ploşniţă Eduard
Locul 2 Macovei Bogdan Florin
Locul 3 Olaru Sebastian Codrin

U10
Locul 1 Bunghez Matei
Locul 2 Vişan David
Locul 3 Nistor Constantin

La categoria celor nelegitimaţi rezultatele sunt:
Locul 1 Timofte Tudor Iustin
Locul 2 Gogoană David
Locul 3 Voaideş-Negustor Robert Ionuţ

La seniori clasamentul este:
Locul 1 Humă Ioan
Locul 2 Pâslariu Ionel
Locul 3 Ciocan Pavel
Memorialul Mihai Molodoi la Şah Rapd

Asociaţia Judeţană de Şah Neamţ, în parteneriat cu Primăria Municipiului Piatra Neamţ,
a organizat în perioada
25-26 septembrie 2015
Memorialul Mihai Molodoi la Şah Rapd
Cupa Oraşului Bacău la Şah
ACS Regional de Şah Nord Est,
a organizat în perioada
10-13 septembrie 2015
Cupa Oraşului Bacău la Şah
Parohia Bicaz II Dodeni, în parteneriat cu AJ Şah Neamţ,
a organizat pe data de
6 iunie 2015
Cupa Copiilor la Şah
Puteți urmări rezultatele dând clic aici
Cupa Oraşului Piatra Neamţ Ed a V-a

Primăria Oraşului Piatra Neamţ, în parteneriat cu Asociaţia Judeţeană de Şah
a organizat în perioada
11-14 iunie 2015
Turneul Internaţional de ŞAH
Cupa Oraşului Piatra Neamţ Ed a V-a
Cupa Tineretului
Asociaţia Judeţeană de Şah Neamţ în colaborare cu
Palatul Copiilor din Piatra Neamţ, a organizat în ziua de
16 mai 2015
Cupa TineretuluiCompetiţie sponsorizată de Primăria
Oraşului Piatra Neamţ
Campionatul European Feminin Individual de Şah
FA Alin Câmpeanu, FA Eudolf Dombi, IA Sebastian Volcinsche, IA Dinu Ioan Nicula, IA Ashot Vardapetyan, IA Claudiu Iordache, IA Vasile Sănduleac
Campionatul Național pentru Juniori 2016


Cupa Orașului Bicaz Ed a VI-a
Primăria Orașului Bicaz, în parteneriat cu
Clubul de Șah Bicazul a organizat în perioada
19 - 22 martie 2015
Turneul Internațional de ȘAH
Cupa Orașului Bicaz Ed a VI-a

La competiţie au participat 76 de sportivi din Republica Moldova, Grecia şi România.
După cele 7 runde jucate câştigătorul este marele maestru din Rep Moldova Vasile Sănduleac, urmat de maestrul naţional Chifor Ovidiu Emanuel de la CS Politehnica Iaşi şi maestrul internaţional Bargan Sergei din Rep Moldova.
Clasamentele pe grupe sunt:
ELO<1900
Locul 1 Arghirescu Marius - CSM Speranţa Focşani
Locul 2 Palade Marian - ACS Realitatea Huşi
Locul 3 Pâslariu Ionel - CS Cimentul Bicaz
CIV
Locul 1 Blănaru Constantin - ACS Regional de ?ah Nord Est Bacău
Locul 2 Durac Eugen - ACS Regional de şah Nord Est Bacău
Locul 3 Lupuşoru Costică - ACS Regional de şah Nord Est Bacău
S60
Locul 1 Calcea Ioan - ACS Cavalerul Sf Gheorghe
Locul 2 Aniţei Ion - CS Cimentul Bicaz
Locul 3 Vornicu Neculai - CS Cimentul Bicaz
Juniori băieţi
U15
Locul 1 Aonicesei Daniel - CS Cimentul Bicaz
Locul 2 Arabadji Constantin - Rep Moldova
U13
Locul 1 Vârgă Emilian - CS Cimentul Bicaz
Locul 2 Temeş George - CS Bicazul Bicaz
Locul 3 Pintilie Dimitrie - CS Cimentul Bicaz
U11
Locul 1 Tablan Matei Christian - CS Pionul P. Neamţ
Locul 2 Bistriceanu Traian - CS Pionul P. Neamţ
U9
Locul 1 Tablan Andrei Damian - CS Pionul P. Neamţ
Locul 2 Bunghez Matei - CS Cimentul Bicaz
Locul 3 Ungureanu Victor - CS Cimentul Bicaz
Fete
U15
Locul 1 Griza Ioana - CS Cimentul Bicaz
Locul 2 Constandache Maria Alexandra - CS Cimentul Bicaz
U13
Locul 1 Ioniche Teodora - CS Bicazul Bicaz
Locul 2 Ioniche Anastasia - CS Bicazul Bicaz
U11
Locul 1 Mihuţ Maria - CS Politehnica Iaşi
Locul 2 Boeriu Sandra Cristiana - CS Bicazul Bicaz
Locul 3 Oniga Oana Maria - CS Bicazul Bicaz
U9
Locul 1 Boeriu Diana Maria - CS Bicazul Bicaz
Locul 2 Oniga Ioana - CS Bicazul Bicaz

Competiţia a fost arbitrată de Sebastian Volcinsche Arbitru FIDE şi Dinu-Ioan Nicula Arbitru Internaţional
Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar - Etapa Judeţeană
Piatra Neamţ, Palatul Copiilor,
15 martie 2015
Primul sportiv de la fiecare grupă s-a calificat pentru etapa naţională

Clasament final:
Licee fete
Locul 1 Creţu Cristiana - CS Cimentul Bicaz (CN de Informatică)
Locul 2 Constandache Maria Alexandra - CS Cimentul Bicaz (CN Gheorghe Asachi)
Locul 3 Aron Valentina - Tg Neamţ

Licee băieţi
Locul 1 Scripcaru George Daniel - CS Politehnica Iaşi (CN Petru Rareş)
Locul 2 Gavrilaş Florin - CS CImentul Bicaz (CN de Informatică)
Locul 3 Crăciun Constantin Bogdan - CS Cimentul Bicaz (CN de Informatică)

Gimnaziu fete
Locul 1 Griza Ioana - CS Cimentul Bicaz - (Sc Gen Nr 4)
Locul 2 Murărescu Delia Mihaela
Locul 3 Podaru Georgiana Lucia

Gimnaziu băieţi
Locul 1 Bistriceanu Traian - CS Pionul P. Neamţ (Sc Gen Nr 3)
Locul 2 Pintilie Dimitrie - CS Cimentul Bicaz (Sc Gen Nr 2)
Locul 3 Tablan Matei Christian - CS Pionul P. Neamţ (SC Gen Nr 4)
Turneu de şah Dr. Lupuşoru
8 martie 2015
Primii 3 jucători în clasamentul final sunt:
1. Ifrim Silviu - CS Cimentul Bicaz
2. Necula Iulian - CS Universitatea Craiova
3. Lazăr Ionuţ Flavius - CS Micul Şahist Iaşi
Campionatul Judeţean de Şah pentru juniori
Asociaţia Judeţeană de Şah Neamţ
a organizat la Bicaz în perioada
28.02 -.01 martie 2015
Campionatul Judeţean de Şah pentru juniori
Juniori legitimaţi - 28.02 - 01.03.2015
Juniori nelegitimaţi - 01.03.2015
Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar - Etapa Municipală
Piatra Neamţ, Palatul Copiilor,
14 februarie 2015
Primii patru sportivi de la fiecare grupă s-au calificat pentru Etapa Judeţeană

Clasament final:
Licee fete
Locul 1 Constandache Maria Alexandra - CS Cimentul Bicaz (CN Gheorghe Asachi)
Locul 2 Creţu Cristiana - CS Cimentul Bicaz (CN de Informatică)
Locul 3 Rotaru Ana - CN Petru Rareş
Locul 4 Nemţanu Ioana - Liceul Economic

Licee băieţi
Locul 1 Scripcaru George Daniel - CS Politehnica Iaşi (CN Petru Rareş)
Locul 2 Puşcaşu Gabriel - CS CImentul Bicaz (CN de Informatică)
Locul 3 Aonicesei Daniel - CS Cimentul Bicaz (CN de Informatică)
Locul 4 Ungureanu Vlad - CN Gheorghe Asachi

Gimnaziu fete
Locul 1 Griza Ioana - CS Cimentul Bicaz - (Sc Gen Nr 4)
Locul 2 Lazăr Maria - Sc Gen Nr 2
Locul 3 Sudor Mara Maria - Sc Gen Nr 5
Locul 4 Kloetzer Ilinca Maria - Sc Gen Nr 2

Gimnaziu băieţi
Locul 1 Bistriceanu Traian - CS Pionul P. Neamţ (Sc Gen Nr 3)
Locul 2 Tablan Matei Christian - CS Pionul P. Neamţ (SC Gen Nr 4)
Locul 3 Smaranda Iustin - CS Pionul P. Neamţ ( CN Petru Rareş)
Locul 4 Pintilie Dimitrie - CS Cimentul Bicaz (Sc Gen Nr 2)
Cupa Unirii - copii nelegitimaţi
Bicaz Chei,
24 ianuarie 2015

Clasament:
U8
Locul 1 Oniga Ioana
Locul 2 Boeriu Diana Maria
Locul 3 Mariş Sofia

U10
Locul 1 Boeriu Sandra Cristina
Locul 2 Voaideş-Negustor Robert Ionuț
Locul 3 Cioloca Mihnea

U12
Locul 1 Dandu Iulian Alexandru
Locul 2 Turnea Darius Cătălin
Locul 3 Voaideş Cosmin
P A R T E N E R I
Primaria Piatra Neamt
Consiliul Judetean Neamt
Primaria Bicaz
Sah Biicaz
Federatia Romana de Sah
Federatia Internationala de Sah
heidelbergcement
viziteazapiatraneamt