test
Parteneri și sponsori
CURSURI  de inițiere in ȘAH
Bicaz Chei - luni și marți de la ora 14.00
Direcția de Sport și Tineret Neamț, miercuri, vineri de la ora 14,00
Persoana de contact
CM Sebastian Volcinsche
De ce să jucați Șah în turnee oficiale?
- pentru că puteți juca șah cu adversari puternici, cu piese standard FIDE și ceasuri electronice
- pentru că atmosfera de concurs este de necomparat
- pentru că veți putea cunoaște alți jucători de șah de peste tot
- pentru că aveți șansa să câștigați premii, să obțineți categorii sportive, coeficienți CIV sau ELO
Condiția: să fiți legitimați
Cum vă legitimați?
Luați legătura cu CM Sebastian Volcinsche
Secretar Colegiul Central de Arbitri al F.R. Șah
Arbitru INTERNAȚIONAL în Lotul Național al României
Președintele Asociației Județene de Șah Neamț
Președintele Clubului de Șah "Bicazul" Bicaz
Președintele secției de Șah "Cimentul" Bicaz
Pentru a vizualiza pagina bine, vă recomand să utilizați
IE 7, 8, 9 sau Mozila FireFox
și o rezoluție minimă de 1024x768
Participări ale sportivilor noștri în 2016

1. Cupa Unirii
   P. Neamț, 21 - 24 ianuarie
2.  Senifinala CN de Seniori
   Brașov, 8 - 14 februarie
3. Campionatul Județean de Șah juniori
   P. Neamț, 13 februarie
4.  ONSS etapa municipală
   P. Neamț, 20 februarie
5. ONSS etapa județeană
   P. Neamț, 27 februarie
6. Cupa Dr Lupușoru
   Bacău, 19-20 martie
7. Cupa Orașului Bicaz
   Bicaz, 24-27 martie
8. Rapid Chess One Scoala Spectrum
   Iași, 09-10 aprilie
9. Campionatul Național pentru copii și juniori Șah Clasic
   Călimănești, 17-25 aprilie
10. Campionatul Național pentru copii și juniori Șah Rapid
   Călimănești, 26-27 aprilie
11. Campionatul Național pentru copii și juniori Șah Blitz
   Călimănești, 28 aprilie
10. Cupa Balta Albastră
   Bacău, 7 mai
11. Cupa Orașului Piatra Neamț Ed a Vi-a
   P. Neamț, 16-19 iunie
Pentru a juca Șah Online vă recomand:
Playok
Playchess
Chess.com
vizitatori
Vă rugăm direcționați  clubului nostru 2 la sută din impozitul pe venit pe 2015,
completând formularul de aici, MULȚUMIM
Participările sportivilor noștri în 2015 le găsiți aici
Calendarul zilei
Copyright 2008 Your Sebastian. All Rights Reserved.
Director web

Search Engine Optimization and SEO Tools
TraficMeter.ro
Smarty Web Director
Sport
program de facturare
ACS "Pionul Piatra Neamț"',
a organizat la Direcția Taberelor din Piatra Neamț în perioada
21 - 24 ianuarie 2016
Cupa Mica Unire la Șah,

Clasamentul general:
1. Budur Costel - CS Cimentul Bicaz
2. Scripcaru George Daniel - CS Politehnica Iași
3. Necula Iulian - CSU Craiova

Juniori
U10
1. Tablan Andrei Damian - CS Pionul P. Neamț
2. Males Nicholas - CS Sfinxul Iași
3. Barila Ștefana - CS Romtelecom Suceava
U12
1. Tablan Matei Christian - CS Pionul P. Neamț
2. Bistriceanu Traian - CS Pionul P. Neamț
3. Lupașcu Simon Dimitrie - CS Cimentul Bicaz
U14
1. Vârgă Emilian - CS Cimentul Bicaz
2. Bîrjovanu Dan Gabriel - CS Bicazul Bicaz
3. Andronache Bogdan - CS Cimentul Bicaz

Cea mai bună fată din turneu - Griza Ioana - CS Cimentul Bicaz

Desfășurarea turneului o găsiți aici
Asociația Județeană de Șah Neamț,
a organizat la Palatul Copiilor din Piatra Neamț în ziua de
13 februarie 2016
Campionatul Județean Șah pentru juniori, jucători legitimați și nelegitimați

Campionii județeni pentru anul 2016 sunt:
Legitimați
Băieți
U9 - Niță Andrei Ioan de la CSM Pașcani urmat de Pădurariu Dimitrie de la CS Sah Club Galați și Andrei Alexandru de la CSM Pașcani..
U11 – Bunghez Matei – CS Cimentul Bicaz, urmat de Ienășoaie Rafael și Ienășoaie Gabriel de la ACS Regional de Șah Bacău
U13 – Andronache Bogdan - CS Cimentul Bicaz, urmat de Pădurariu Mihai Edward de la CS Sah Club Galați și Pîrlea Noris de la CSM Pașcani.
U15 – Vârgă Emilian - CS Cimentul Bicaz
Fete
U9 – Mareș Sophia – CS Bicazul Bicaz urmată de Oniga Ioana tot de la CS Bicazul Bicaz.
U15 – Griza Ioana - CS Cimentul Bicaz
Nelegitimați
Băieți
U9 – Apalaghiei Ștefan – Palatul Copiilor din Piatra Neamț, urmat de Iancu Eliazar și Petranici Rareș de la CSM Pașcani
U11 – Apalaghiei Ion - Palatul Copiilor din Piatra Neamț, urmat Călugăru Robert din Bacău și Ghimpu Mihai din Roman
U14 – Boean Marius din Războieni, urmat de Iancu David și Iancu Beniamin de la CSM Pașcani
Fete
U9 – Nicuță Oana – din Roman, urmată de Bălan Bianca și Alexa Enya de la CSM Pașcani.
U11 – Tărăntuș Ana – de la Palatul Copiilor din Piatra Neamț urmată de Barticel Denisa din Roman și Ploșnită Diana de la Palatul Copiilor din Piatra Neamț.
U14 – Brînzei Elena din Războieni

Legitimați
Nelegitimați
Primăria Orașului Bicaz, în parteneriat cu Clubul de Șah Bicazul
a organizat în perioada
24 - 27 martie 2016
Turneul Internațional de ȘAH
Cupa Orașului Bicaz Ed a VII-a
Clasamentul final și partide găsiți aici
Primele 10 partide din fiecare rundă le găsiți mai jos:
R1, R2, R3, R4, R5, R6, R7
sau aici
ACS Regional de Șah Bacău,
a organizat la Bacău în perioada
19 - 20 martie 2016
Cupa Dr. Lupușoru la Șah Rapid
Clasamentul final îl găsiți aici
IA Dinu Ioan Nicula, primar Nicolae Sălăgean
GM Vasile Sănduleac - LOCUL 1
consilier local Cristi Zafton, IA Sebastian Volcinsche
Primăria Municipiului Piatra Neamț, în parteneriat cu Asociația Județeană de Șah Neamț și Consiliul Județean Neamț,
a organizat în perioada
16 - 19 iunie 2016
Turneul Internațional de ȘAH
Cupa Orașului Piatra Neamț Ed a VI-a
Informații despre turneu găsiți aici
Album foto aici
Primele 6 partide se transmit LIVE aici
IO Elena Cristian with Ion Serban Dobronauteanu – ECU Vicepresident, IA Iordache Claudiu and IA Sebastian Volcinsche at Calimanesti-Caciulata, National Championship for juniors
Parohia Bicaz II Dodeni, în parteneriat cu Clubul de Șah Bicazul, a organiza în ziua de 11 iunie concursul de șah Cupa Copiilor Ed a VII-a
Clasament legitimați:
U9
Locul 1 Boeriu Diana
Locul 2 Oniga Ioana
U13
Locul 1 Ungureanu Victor
Locul 2 Bunghez Matei
Locul 3 Dandu IUlian
Mențiuni: Vișan David, Bîrjovanu Dan și Andronache Bogdan
Fete
Boeriu Sandra

Clasament nelegitimați:
U9
Locul 1 Robert Constantin
Locul 2 Rusu George Adelln
Locul 3 Crețu David
Locul 4 Agache Denis
U13
Locul 1 Ghimpu Mihai Ștefan
Locul 2 Cozan Francisc Matia
Locul 3 Iacob Cătălin
Locul 4 Gogoană David
U16
Locul 1 Ștefănoaia Adrian
Fete
Locul 1 Stafie Andreea Ioana
Locul 2 Mutu Alexandra
Locul 3 Pruteanu Iulia
Locul 4 Agache Miruna
Cel mai tânăr jucător - Sachilaru Ștefan
Cea mai tânără jucătoare - Pâslariu Maria
Mențiune - Panțîr Denis
În perioada 8 - 10 iulie Biblioteca Municipală Pașcani, în parteneriat cu Primăria Pașcani și Clubul de șah ”Bicazul”, va organiza
Cupa Pașcaniului
la șah pentru sportivi legitimați și nelegitimați. Prospectul il puteti gasi aici